BERLIN - Njemački kancelar Olaf Šolc odbacio je u utorak mogućnost brzog postizanja primirja u Ukrajini na štetu domaćina.
"Moramo se čuvati prividnih primirja koji mir nose samo u nazivu. Mir bez slobode znači pokoravanje, a mir bez pravednosti zovem diktatom", rekao je njemački kancelar na konferenciji katoličke zajednice St. Egidio u Berlinu.
On je rekao kako se prisilnim primirjem ne smije legitimizovati "pljačkaški pohod".
"Jednostavno tvrditi da je ono što sam nasiljem oduzeo zauvijek moje ne može biti temeljem mira", rekao je Šolc.
On je najavio da će Njemačka i dalje podržavati Ukrajinu da se odbrani od "imperijalnih i istorijskih zaslijepljenih fantazija moći gospodara Kremlja“.
Šolc je rekao da se podrška sastoji od slanja oružja i da je to "etički ispravno".
Njemački kancelar istovremeno je izrazio zabrinutost zbog pada podrške dolasku izbjeglica u Njemačku.
"Humanost nam nalaže prihvatanje žena i muškaraca koji bježe od rata i političkog progona. Istovremeno moramo održavati spremnost među stanovništvom za prihvatanje ovih ljudi", rekao je Šolc.
On je rekao kako se društvo mora suprotstaviti onima koji pojednostavljuju stvari ili nude crno-bijela populistička rješenja.
Šolc je odbacio primjedbe da se izbjeglice iz Ukrajine tretiraju drugačije nego izbjeglice iz drugih dijelova svijeta, prenose "24 Sata".
"Kod izbjeglica iz Ukrajine je od samog početka jasno da je razlog njihovog dolaska ruska agresija. Kod drugih izbjeglica prvo treba utvrditi razlog dolaska", zaključio je njemački kancelar.