LIMA – Troje djece je umrlo, a više od 50 se ozbiljno razboljelo u Peruu nakon što su u školi dobila hranu kontaminiranu pesticidom, saopštili su danas zvaničnici.
Djeca su dobila hranu u okviru državnog programa za pomoć siromašnima u teško pristupačnom planinskom selu na sjeveru zemlje.
Pretpostavlja se da je obrok od riže i ribe pripremljen u posudi u kojoj je prethodno držan otrov za pacove. Razboljele su se i najmanje tri odrasle osobe, a žrtve su uzrasta od šest do deset godina, prenosi Bi-Bi-Si.
Hrana je bila donacija Nacionalnog programa za pomoć u prehrani, koji dostavlja namirnice školama u najsiromašnijim dijelovima zemlje.
Majka djeteta koje je umrlo kaže da su učenici pokazali znakove trovanja, te da su djeca iz škole poslije ručka po koži dobila ljubičastu boju, prenosi Bi-Bi-Si.
Peruanski zdravstveni zvaničnik Migel Zumeta izjavio je da je incident "vjerovatno rezultat intoksikacije otrovom za pacove".
Tužilaštvo i zvaničnici Ministarstva zdravlja pokrenuli su istragu o ovm događaju.
Sličan slučaj desio se 1999. godine, kada je 24 djece umrlo od trovanja pesticidom u selu nedaleko od Kuska, na sjeveru Perua.