ANKARA - Kurdistanska radnička partija (PKK) preuzela je odgovornost za današnje napade uz tursko-iračku granicu u kojima je ubijeno 24, a ranjeno 18 turskih vojnika, navodeći da je to bila odmazda za ofanzive Turske protiv njenih boraca, prenijela je prokurdska novinska agencija Firat.
Agencija je, pozivajući se na izvore iz vojnog krila PKK, rekla da je oko 100 pripadnika turskih snaga bezbjednosti ubijeno ili ranjeno u borbama na tursko-iračkoj granici, koje se i dalje nastavljaju, prenosi Frans pres.
Turski premijer Redžep Tajip Erdoan na konferenciji za novinare koju je prenosila državna televizija objavio je da je Turska sprovela "žestoku operaciju" protiv pobunjenika, što je izraz koji turski zvaničnici koriste kada govore o prekograničnim akcijama.
"Nećemo se nikad povinovati nikakvom napadu ni iz unutrašnjosti ni izvan Turske", istakao je Erdogan.
Prema izvještajima agencije AP, turska vojska je ušla danas oko četiri kilometra u iračku teritoriju, a njeni komandosi su helikopterima prešli granicu, dok novinska agencija Dogan izvještava, ne navodeći izvore, da je u sukobima koji su uslijedili ubijeno 20 kurdskih pobunjenika.
Turska vojska je započela prekograničnu ofanzivu u sjevernom Iraku, samo nekoliko sati pošto su noćas kurdski pobunjenici ubili u nekoliko istovremenih napada duž tursko-iračke granice 24 vojnika i ranili 18. Ova ubistva osudili su najviši zvaničnici SAD i EU.
Napadi su izvršeni na osam lokacija u provinciji Hakari, gdje se nalazi nekoliko pograničnih punktova žandarmerije, glavnog oslonca turske vojske.
Agencija Dogan navodi da se vjeruje da je oko 200 kurdskih pobunjenika učestvovalo u napadima na turske vojnike.
SAD i NATO su izdali saopštenja u kojima su podržali tursku ofanzivu, najveću u posljednje tri godine.
Kurdski pobunjenici su u posljednje vrijeme intenzivirali napade na jugoistoku Turske, ubivši od sredine jula nekoliko desetina pripadnika državnih snaga bezbjednosti i najmanje 18 civila.
Juče je u eksploziji bombe postavljene na putu poginulo pet policajaca i tri civila, među kojima i četvorogodišnja devojčica.
Današnji napadi pobunjenika izazvali su javni gnjev, a mnogi ljudi u prestonici Ankari okačili su turske zastave na balkone i prozore.
Kurdi, koji čine većinu na jugoistoku Turske žele veća kulturna i politička prava za svoje građane. Kurdi čine oko 20 odsto od 74 miliona stanovnika Turske.
Oni se zalažu za pravo da u školama uče na maternjem jeziku, što
je zahtjev kome turske vlasti nisu izašle u susret zbog bojazni da bi
tako mogle da budu produbljene etničke pođele u zemlji.
Vlada je dozvolila upotrebu kurdskog jezika na institutima i privatne kurseve tog jezika, kao i emitovanje programa jednoj turskoj televiziji.
EU, čija članica Turska želi da postane, tražila je od turske vlade da da veća prava Kurdima. S druge strane evropske zemlje su, takođe, tražile od kurdskih političara da se distanciraju od PKK, koju i Unija i SAD smatraju terorističkom grupom.
Sukobi Kurda i turske vlade traju od 1984, i do sada je u njima ubijeno desetine hiljada ljudi.