PJONGJANG - Sjevernokorejski lider Kim Džong Il prisustvovao je danas vojnoj paradi u Pjongjangu u društvu svog sina, što sugeriše de je u toku sprovođenje plana o nastavku dinastičke vladavine u ovoj zemlji.
Kim i njegov sin Kim Jong Un obilježili su 63. godišnjicu od osnivanja države pojavljivanjem na podijumu, dok su vojnici marširali centralnim trgom.
U koloni su prošli i raketni lanseri, haubice i ostalo naoružanje, dok su sa strane stajale hiljade ljudi i mahale crvenim i ružičastim buketima.
Vojnici su nosili ogroman portret osnivača države Kim Il Sunga sa porukom "vječni predsjednik".
Otac i sin Kim kratko su aplaudirali i porazgovarali na snimcima koje je prikazala državna televizija. Analitičari smatraju da je ovo bila jasna poruka javnosti i najava treće generacije vladara iz iste porodice na čelu države.
"Ako ponovo bude rata u ovoj zemlji, ovo oružje donijeće uništenje našim neprijateljima. Naša zemlja pokazaće strancima svoju snagu i moć", rekao je televizijski komentator.
Analitičari smatraju da će mlađi Kim vjerovatno nastaviti da vodi očevu militarističku politiku i da održava nuklearni i raketni oružani program, koje svijet osuđuje.
Stariji Kim je sa sinom prije parade položio cvijeće u velikom mauzoleju osnivača države Kim Il Sunga, koji je počeo rat za ujedinjenje Korejskog poluostrva. Sukob je trajao od 1950. do 1953. godine i okončan je primirjem, a ne mirovnim sporazumom.