PJONGJANG - Sjeverna Koreja se juče založila za potpisivanje mirovnog ugovora koji bi zamijenio sporazum o primirju kojim je okončan Korejski rat (1950 - 1953).
Pjongjang je i ranije iznosio sličan prijedlog, uz obrazloženje da bi zvanično proglašenje mira sa SAD doprinijelo napretku u međunarodnim pregovorima o okončanju sjevernokorejskog nuklearnog programa u zamjenu za pomoć.
Korejski rat, koji je trajao od 1950. do 1953. godine, okončan je primirjem, a ne mirovnim sporazumom.
U Korejskom ratu, u kojem su poginula tri miliona ljudi, na strani Juga su učestvovale SAD i druge zapadne zemlje, a na strani Sjevera Kina.
Američke snage koje su se borile na Korejskom poluostrvu potpisale su sporazum o primirju sa Sjevernom Korejom i Kinom, čime je okončan rat.
Dvije Koreje su, tehnički, i dalje u ratu, a u pograničnoj oblasti je razmješteno više od milion vojnika.
"Ukoliko treba da bude izgrađeno povjerenje između Sjeverne Koreje i SAD, od ključnog je značaja najprije zaključiti mirovni ugovor kojim bi bilo okončano ratno stanje, glavni uzrok neprijateljskih odnosa", ocijenilo je sjevernokorejsko Ministarstvo spoljnih poslova.
U saopštenju se dodaje i da bi otklanjanje prepreka diskriminacije i nepovjerenja, kao što su sankcije, moglo u kratkom roku da rezultira nastavkom multilateralnih pregovora.
Pjongjang je prije nekoliko sedmica izrazio spremnost da prestane da bojkotuje pregovore u kojima učestvuju dvije Koreje, Kina, Japan, Rusija i SAD.
SAD su poručile da razgovori o mirovnom sporazumu mogu da počnu čim Sjeverna Koreja okonča svoj vojni nuklearni program.