LUBUMBAŠI - Osam naoružanih ljudi izvršila je juče napad na zatvor u provinciji Katanga, na jugoistoku Konga, i tom prilikom je pobjeglo oko 1.000 zatvorenika.
"Osam naoružanih ljudi izašlo je iz minibusa, iskoristivši dan za posjete kako bi neopaženo prošlo. Oni su pucali na policiju i čuvare i usmrtili dvije osobe, a zatim oslobodili Kjunga Mutanga, bivšeg šefa milicije Mai Mai i 967 zatvorenika", izjavio je provincijski ministar unutrašnjih poslova Dikanga Kazadi.
Policija je u prvim satima poslije bijega uspjela da pronađe i uhapsi 163 zatvorenika, a među onima koji su i dalje u bjekstvu je i lider Mai Mai milicije Kjungu Mutanga.
U zatvoru Kasapa, koji se nalazi na periferiji Lubumbašija, glavnog grada provincije Katanga, bilo je ukupno 1.200 zatvorenika.
Ovaj zatvor smatrao se najsigurnijim; u njemu su smještani politički zatvorenici i veliki kriminalci.
Mutanga je 2009. godine osuđen na smrt zbog zločina koje su on i njegovi ljudi činili u građanskom ratu, koji je zvanično okončan 2003. godine, mada se borbe i sada povremeno vode, posebno na zapadu zemlje.
Posljedica rata, u koji je bilo umiješano čak osam država, jeste humanitarna katastrofa velikih razmjera, od koje se država još oporavlja.
Mir u zemlji čuva oko 19.000 pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih nacija.