ULAN-UDE - Ruski predsjednik Dmitri Medvedev započeo je danas razgovore sa sjevernokorejskim vođom Kim Džong-Ilom u jednoj vojnoj bazi u Sibiru, a glavne teme samita koji je uglavnom zatvoren za javnost, biće na oblast energetike i ruskoj pomoći u hrani.
"Hvala što ste došli", rekao je Kim na početku razgovora sa Medvedevim koji se vode u Ulan-udeu u ruskoj republici Burjatiji udaljenoj 5.500 kilometara od Moskve, gdje su budisti većinsko stanovništvo.
"Sve je to naša zemlja, a još kada razgovaraju partneri i susjedi, razdaljine tada nisu važne", rekao je Medvedev aludirajući na ogromnu površinu ruske države.
Sjevernokorejski vođa doputovao je u subotu svojim oklopnim vozom u posjetu Rusiji. On je već u dva navrata boravio u toj zemlji 2001. i 2002.
Rusija je prošle sedmice najavila da će Sjevernoj Koreji dodjeliti humanitarnu pomoć od 50.000 tona pšenice. Prvi deo te pomoći je već stigao u Pjongjang a ostatak će biti isporučen do kraja septembra.
Osim toga, dvojica državnika će takođe razgovarati i o pitanjima vezanim za oblast energetike. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je uoči posjete rekao da Moskva odvojeno pregovara sa Pjongjangom i Seulom o izgradnji gasovoda na Korejskom poluostrvu.
Rusija i Sjeverna Koreja održavaju srdačne odnose, iako ne onako bliske kao u doba Sovjetskog Saveza, kada je Moskva pružala značajnu pomoć i podršku Pjongjangu.
Rusija je takođe članica šestočlane grupe koja nastoji da ubjedi Severnu Koreju da se odrekne nuklearnog programa u zamjenu za pomoć i bezbjednosne garancije.