KABUL Njemački državljanin, otet prije više od mjesec dana u Avganistanu, na snimku prikazanom juče na avganistanskoj privatnoj televiziji pozvao je Vladu Njemačke da učini sve kako bi on bio oslobođen.
Talibani su oteli dva njemačka inženjera i petoricu njihovih kolega Avganistanaca u provinciji Vardak na jugu zemlje 18. jula.
Dan kasnije talibani su oteli i 23 južnokorejska državljanina u susjednoj provinciji Gazni, od kojih je dvoje oslobođeno, a dvoje ubijeno.
Drugi Nijemac ubijen je pošto je preživio srčani udar, a jedan od avganistanskih talaca uspio je da pobjegne.
Nijemac je, na snimku koji je prikazala privatna Tolo televizija, rekao da avganistanska vlada ne želi da pregovara sa talibanima i da su otmičari pokušali da stupe u kontakt s ambasadom Njemačke u Avganistanu, ali da će `ubiti taoce ukoliko istekne vrijeme`.
`Živimo u planinama, veoma visoko, u veoma lošim uslovima, molim vas, pomozite nam`, rekao je oteti Nijemac, koji na snimku leži držeći se za grudi i kašljući.
Talibani traže za oslobađanje njemačkog taoca povlačenje 3.300 njemačkih vojnika iz Avganistana, što je Berlin odlučno odbio.
`Pozivam prijatelje, porodicu i dvojicu mojih sinova da pojačaju pritisak na Vladine agencije da nas oslobode`, rekao je šezdesetdvogodišnji talac, koji se identifikovao kao Rudolf B.
On je istakao da ne zna koliko će još dugo moći da izdrži.
`Za tri dana više neću imati lijekove za srčane probleme koje imam. A vrijeme ističe`, kazao je on.