ISLAMABAD - Glavna islamska partija u Pakistanu Džamaat-e-Islami pozvala je pristalice da se okupe sutra, na dan molitve kako bi zatražili od vlade da obustavi podršku američkim snagama odgovornim za smrt Osame bin Ladena.
Džamaat-e-Islami, jedan od najuticajnijih islamskih političkih formacija, tvrdi da je SAD narušila suverenitet zemlje, rasporedivši elitne jedinice u gradu Abotabadu gdje se skrivao lider Al kaide.
"Ako je postojala i najmanje simpatija prema Amerikancima onda je nestala zbog načina na koji su gazili i kršili naš suverenitet i nezavisnost.Pozivamo sve da u u petak učestvuju na mirnim demonstracijama širih razmera. Naš glavni zahtjev je da se Pakistan povuče iz rata protiv terorizma", izjavio je Sied Munauar Hasan, vođa partije.
Antiamerička osećanja su velika među pakistanskim stanovništvom uprkos milijardi dolara pomoći od Vašingtona za pomoć ekonomiji Pakistana.
Vjerske partije nikada nisu postigli dobre rezultate na izborima, ali imaju značajan uticaj u zemlji u kojoj islam ima tendenciju da postane radikalniji.
Nakon vijesti o ubistvu Bin Ladena u ponedjeljak su uslijedila manja okupljanja, dok je jedna od najnasilnijih grupa Laškar-e-Taiba organizovala je molitve posvećene islamskom lideru.
Obama polože vijenac na "nultoj tački"
Američki predsjednik Barak Obama danas će položiti vijenac na "nultoj tački", lokaciji na kojoj su se nalazile kule Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku.
Obama će posjetiti i vatrogasnu stanicu 54, koja je u terorističkim napadima 11. septembra 2001. godine izgubila 15 vatrogasaca, saopšteno je iz Bijele kuće u kojem se navodi da američki predsjednik neće držati govor.
Bivši američki predsjednik Džordž Buš neće se u Njujorku pojaviti uz njegovog nasljednika na funkciji šefa Bijele kuće.
Bušov portparol rekao je da "bivši predsjednik cijeni to što je pozvan, ali da je odabrao da period nakon završetka dužnosti na čelu SAD provede daleko od pažnje javnosti".
Obama će vijenac položiti na "nultu tačku" samo nekoliko dana nakon što je u Pakistanu ubijen lidera Al kaide Osama bin Laden.