Svijet

Prvi put u javnosti snimci Brejvika na dan napada

Prvi put u javnosti snimci Brejvika na dan napada
Prvi put u javnosti snimci Brejvika na dan napada
Agencije

OSLO - U Norveškoj su se, po prvi put, u javnosti pojavili snimci desničarskog ekstremiste Andersa Brejvika na dan terorističkih napada u centru Osla i na ostrvu Utoja, kada je ukupno ubijeno 77 osoba, pretežno tinejdžera, javio je danas norveški nacionalni emiter NRK.

Na snimku kamera za video nadzor vidi se kako Brejvik parkira bijeli kombi 22. jula 2011. ispred same zgrade gdje se nalazi kancelarija norveškog premijera, izlazi iz auta u uniformi službenika obezbjeđenja i veoma brzo se udaljava.

Malo zatim ekspodirala je bomba i usmrtila osam ljudi, a nekoliko desetina je povrijeđeno u centru Osla, dok premijer nije bio u svojoj kancelariji.

Na drugom snimku se može ponovo vidjeti Brejvik kako ostavlja drugi kombi marke "Fijat" sive boje u blizini ostrva Utoja, gdje je ubijeno 69 osoba, pretežno tinejdžera, u omladinskom kampu Laburističke partije.

Ovi snimci su bili prikazani tokom suđenja, ali javno prvi put su viđeni danas, a dijelom će sutra biti emitovati, navodi agencija AFP.

Brejvik je 24. avgusta proglašen mentalno zdravim i osuđen na maksimalnu zatvorsku kaznu, u Norveškoj, od 21 godine i može se neograničeno produžavati ukoliko se bude smatralo da će i dalje predstavljati prijetnju za društvo.

Video
Najčitanije