MOSKVA - Radarske stanice "Voronjež-DM" i "Voronjež-M" ruskog sistema za rano upozoravanje na raketne napade biće operativne ove godine, prema ranije utvrđenom planu, rekao je njihov glavni dizajner Sergej Bojev.
Bojev, generalni direktor Radio-tehničkog instituta Mint i dizajner sistema ranog upozoravanja, rekao je da će ove stanice, koje su još u fazi testiranja, početi ove godine da rade u regionu Irkutska, u Sibiru, i Kalinjingradu, na zapadu Rusije.
Druge dvije stanice, koje su u pripremi, biće puštene u pogon u mjestima Barnaul i Orsk.
Ranije je javljeno da će stanice "Voronjež-DM" biti instalirane na teritorijama Altaj i Krasnojarsk ove godine.
"Nadamo se ćemo sve uraditi na vrijeme. Obećali smo da ćemo sve uraditi dvije godine ranije, ne do 2020. već do 2018. godine. Za sada sve ide po planu", rekao je on.
Radarske stanice "Voronjež-DM", na teritorijama Krasnojarsk i Altaj, biće peta i šesta ovakva radarska stanica, koje će biti raspoređene duž ruskih granica u cilju kontrole vazdušnog prostora, teritorije i vodenih površina kako bi se izbjegao iznenadni napad strateškim raketama.
Ovakve radarske stanice već su puštene u pogon u naselju Lehtusi, u blizini Sankt Peterburga, zatim u Kalinjingradu, u blizini grada Armavir, na teritoriji Krasnodara, i u blizini grada Usolve-Sibirskoje, u Irkutsku, podsjeća agencija TASS.
Radarska stanica u Irkutsku kontroliše vazdušni prostor radijusa 6.000 kilometara. Ona prati Japan, cijelu teritoriju Kine, obje Koreje, Vijetnam, Indokinu, Bengalski zaliv u Indijskom okeanu i veliki dio Indije.