MOSKVA - Zvaničnik u ruskom Ministarstvu inostranih poslova Anton Vasilev rekao je danas da se Moskva priprema da pojača svoje vojno prisustvo na Arktiku.
"Ne možemo ostati u poziciji da nemamo nikakve odbrane", rekao je Vasilev agenciji Interfaks .
On je takođe sugerisao da EU i NATO ne treba da imaju bilo kakvu ulogu u istraživanju resursa na Arktiku.
Rusija je privukla svjetsku pažnju kada su istraživači u minipodmornici postavili rusku zastavu na dno Sjevernog pola 2007. godine.
Vlasništvo nad dnom Arktika postaje sve važnije pitanje, jer su topljenjem ledenog pokrivača otvorene nove mogućnosti za istraživanje i eksploataciju potencijalno bogatih resursa nafte i gasa u tom regionu.
Prema međunarodnom zakonu, nijedna zemlja ne polaže pravo na Sjeverni pol ili Arktički okean.