SAN FRANCISKO - Dok se odvija specijalna vojna akcija Moskve u Ukrajini, Rusija je preuzela predsjedanje Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN).
Savjet bezbjednosti UN-a ima 15 članica i svaka članica ima jedan glas. Prema Povelji Ujedinjenih naroda, sve države članice obavezne su poštovati odluke Savjeta. Svaki član se izmjenjuje kao predsjednik i rotira se svaki mjesec abecednim redom, prema engleskom jeziku.
Posljednji put kada je Rusija predsjedala bio je februar prošle godine - mjesec kada je pokrenula specijalnu vojnu akciju na tlu Ukrajine.
Dana 23. februara, gotovo godinu dana od ruske specijalne akcije Ukrajine u punom obimu, Opšta skupština UN-a zatražila je hitno povlačenje Rusije iz zemlje, u skladu s Poveljom UN-a.
Na svojoj nastavljenoj jedanaestoj vanrednoj sjednici, svjetsko tijelo usvojilo je novu rezoluciju kojom poziva na prekid sukoba.
Rezultati su bili 141 država članica za i sedam protiv: Bjelorusija, Demokratska Narodna Republika Koreja, Eritreja, Mali, Nikaragva, Rusija i Sirija. Među 32 suzdržana bila su Kina, Indija i Pakistan.
Rusija planira održati neformalni sastanak Savjeta bezbjednosti UN-a početkom aprila o stvarnoj situaciji ukrajinske djece odvedene u Rusiju, što je pitanje koje je dodatno dobilo pažnju nakon naloga za hapšenje Međunarodnog kaznenog suda za Vladimira Putina za navodne ratne zločine vezane uz njihovu navodnu otmicu, prenosi "EuroNews".