MOSKVA - Rusija je uspostavila diplomatske odnose sa Južnim Sudanom, koji je u januaru nakon referenduma proglasio nezavisnost, saopštilo je danas rusko Ministarstvo inostranih poslova.
"Moskva potvrđuje svoju namjeru da promoviše prijateljske odnose i unapređuje uzajamnu saradnje sa novom državom za dobrobit naroda obje zemlje i u ime mira i bezbjednosti u Africi i čitavom svijetu", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ambasador Rusije u Ugandi Sergej Šiškin potpisao je prije dva dana u Džubi, glavnom gradu Južnog Sudana, deklaraciju o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa ovom novom republikom.
Referendum o nezavisnosti Južnog Sudana održan je od 9. do 15. januara.
Konačni rezultati objavljeni su 7. februara i prema njima, 98,83 odsto glasača opredijelilo se za otcjepljenje.
Nezavisnost je zvanično proglašena 9. jula 2011. godine. Južni Sudan je tako postao 54. afrička država, 196. zemlja svijeta i 193. članica UN.