Svijet

SAD: Rusija više nije dobrodošla u NATO

SAD: Rusija više nije dobrodošla u NATO
Foto: Ilustracija | SAD: Rusija više nije dobrodošla u NATO
N.N.

VAŠINGTON - Vrijeme kada je Rusija bila dobrodošla u NATO i sumnje da je potrebno očuvanje Sjevernoatlantske alijanse je davno završeno, rekla je za "Newyork Times" stalna predstavnica SAD pri NATO-u Kej Bejli Hačison.

Prema riječima stalnog predstavnika SAD pri NATO-u, nakon raspada SSSR-a ’90-ih godina budućnost Alijanse je postala neodređena. Tada su neki čak i sumnjali u potrebu za postojanjem NATO, dok je neko pozivao na stupanje Rusije u Alijansu. Međutim, ti dani su davno prošli.

Ona smatra da se predsjednik Donald Tramp, državni sekretar SAD Reks Tilerson, šef Pentagona Džejms Matis i senatori iz republikanske i demokratske partije slažu u ocijeni da treba ojačati NATO kao reakcija na savremene izazove, među kojima su ruska agresija, raketno-nuklearni program "država-otpadnika", kao i međunarodni terorizam.

Stalni predstavnik SAD smatra da za jačanje Sjevernoatlantske alijanse treba da poveća vojnu budžet država-članica NATO-a do dva odsto BDP-a.

Da su sve zemlje koje ulaze u Alijansu ispunile ovaj uslov 2016. godine, uspjeli bi da povećaju vojne rashode za sto hiljada dolara, smanjivši tim samim obaveze SAD u tom dijelu.

(Sputnjik)

Najčitanije