VAŠINGTON - Grupa demokratskih i republikanskih senatora založila se ukidanje desetina miliona dolara pomoći za razvoj Kini, ističući da postoje države kojima je ta pomoć daleko neophodnija.
Osam demokrata i četiri republikanca iznijeli su svoj zahtjev pred komisijom Senata koja treba da odobri isplatu pomoći stranim državama za fiskalnu godinu koja počinje u oktobru.
Senatori traže da sva pomoć za razvoj Kini bude ukinuta osim za Tibet i promovisanje ljudskih prava.
Oni navode da su od 2001. godine SAD obezbijedile više od 275 miliona dolara direktne pomoći Kini, između ostalog za proširenje pristupa internetu i poboljšanje javnog saobraćaja.
SAD nastoje da smanje troškove kako bi ograničile budžetski deficit.