DAMASK - Sirijske režimske snage su u srijedu bombardovale pobunjeničke položaje u Damasku i okolini kako bi pokušale potisnuti pobunjenike koji su opkolili veliki dio glavnog grada, saopštio je novinskoj agenciji AFP vojni izvor.
- Vojska je započela operaciju u srijedu ujutro s ciljem proširenja sigurnosnog pojasa oko sektora koje kontrolira vojska - potvrdio je ovaj izvor.
- Vojska je u Džobaru započela operacije ograničene ali precizne i efikasne protiv centara i linija odbrane koje koriste oružane grupe za praćenje ostatka glavnog grada. Sirijska avijacija je također u akciji, ali ne i ruska avijacija - precizirao je izvor.
Rusija i saveznica predsjednika Bašara el Assada, počela je 30. septembra bombardovanje iz zraka "terorističkih" grupa u Siriji, aludirajući na sve koji se protive režimu.
Četvrt Džobar, na istoku glavnog grada, je bojno polje već dvije godine. U praznoj četvrti, borbe između vojske i pobunjenika se vode u iskopanim tunelima ili u ruševinama objekata, gdje se kriju snajperisti.
Ovo mjesto je strateško jer je u susjedstvu s Abasidima, otvara se direktno na Damask i prilaz u istočnu Gutu, poljoprivrednu regiju istočno od glavnog grada, gdje je većina mjesta u rukama pobunjenika.
Vojska je u nekoliko navrata pokušala istjerati pobunjenike iz Džobara, ali bez uspjeha. Ona ih redovno optužuje da bombarduju glavni grad, počevši od ove četvrti.
- Bombardovanje teškom artiljerijom, raketama i drugim projektilima je počelo oko 06.00 sati (03.00 po srednjoevropskom vremenu) i trajalo je tri sata - rekao je jedan mještanin, koji živi u blizini.
Prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava (OSDH), avijacija je izvela najmanje osam zračnih udara na Džobar, dok je četvrt na tlu bila poprište oštrih borbi s jedne strane između vojske, prorežimske milicije i libanskog Hezbollaha i druge strane Front el-Nosre, sirijskog ogranka el-Kaide i islamističkih pobunjenika.
U drugim bombardovanjima iz zraka i artiljerijom gađano je nekoliko lokaliteta pobunjenika oko Damaska. Dvoje djece je poginulo u Dumi, na sjeveroistoku glavnog grada, prema OSDH-u.