BEJRUT - Sirijska vojska granatirala je grad Hirak, na jugu zemlje, i ubila najmanje osam ljudi, među kojima jednu djevojčicu, u najnovijoj akciji režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada protiv demonstanata, saopštio je danas aktivista grupe za zaštitu ljudskih prava Mustafa Oso.
Oso je dodao da je u vojnim operacijama u centralnim gradovima Tablisehu, Rastanu i Teir Malehu, koje su počele u subotu, ubijeno još 16 ljudi.
On je rekao da je vojska zauzela Hirak, blizu Dare, pošto ga je najprije tri dana gađala iz tenkova i artiljerijskog oružja.
Pobuna protiv Asadovog režima počela je u tom gradu sredinom marta, podsjetio je AP.
Prema Osovim riječima, tokom napada je ubijeno osam ljudi, među kojima je jedna 11-godišnja djevojčica, a otkad je vojska preuzela kontrolu nad Hirakom, priveden je veći broj građana. Pitanje zlostavljanja i ubistva djece u Siriji izbilo je u prvi plan poslije izvještaja o navodnom mučenju i ubistvu jednog 13-godišnjeg dječaka.
Sirijska državna televizija izvjestila je da je ministar unutrašnjih poslova Muhamed Šar naredio istragu o smrti dječaka Hamze al-Hatiba, koja je izazvala opšte zgražavanje pošto je snimak njegovog tijela, na kojem se, navodno, vide tragovi mučenja i rana od vatrenog oružja, prikazan na arapskoj satelitskoj televiziji Al Džazira i internet sajtu JuTjub.
Na snimku postavljenom na JuTjubu vidi se da je dječaku polomljen vrat i odsječen polni organ. Na njegovom tijelu i glavi vide se brojne modrice i povrede.
Opozicija je za dječakovu smrt optužila snage bezbjednosti.
Ljekar koji je obavio autopsiju, Akram Šar, izjavio je sinoć da je dječak ubijen s tri hica iz vatrenog oružja, a za ono što izgleda kao modrice i povrede rekao je da je posljedica prirodnog raspadanja tijela pošto je Hatib stradao 29. aprila, a njegovo tijelo je predato porodici 21. maja.
Grupe za zaštitu ljudskih prava tvrde da je u operaciji suzbijanja pobune protiv Asadove 40-godišnje vladavine ubijeno više od 1.000 ljudi.
Organizacija "Hjumen rajts voč" ocijenila je da sistematska ubijanja i mučenja, koja sirijske snage sprovode od početka protesta, spadaju u zločine protiv čovječnosti, i pozvala je Savjet bezbjednosti UN da uvede sankcije Siriji.
Vlada je za pobunu optužila islamske ektremiste i oružane bande.