Svijet

Skoro pola miliona ljudi bez struje

Skoro pola miliona ljudi bez struje
Foto: N.N. | Skoro pola miliona ljudi bez struje

HALIFAKS - Gotovo pola miliona ljudi u tri kanadske provincije ostalo je bez električne energije usljed oluje "Dorijan", koja je prošla obalom Atlantika.

Oko 370.000 ljudi, odnosno trećina populacije, ostalo je bez električne energije u provinciji Nova Škotska nakon udara "Dorijana". Struje nema i oko 100.000 ljudi u provincijama NJu Brunsvik i Ostrvo Princ Edvard.

Kanadska Vlada angažovala je danas više stotina vojnika kao pomoć u uklanjanju drveća i oborenih stabala nakon oluje.

Iako "Dorijan" više nije uragan, ova oluja i dalje nosi snažne vjetrove koji dostižu brzinu od 130 kilometara na čas, saopštio je Kanadski centar za uragane.

Iz Centra su naveli da će "Dorijan" polako slabiti kako se kreće u pravcu sjeveroistoka, preko sjevernog NJufaundlenda i istočno od Labradora.

Jedan od direktora u kompaniji za distribuciju elektrnične energije Karen Hat rekla je da je oluja bila izuzetno jaka i da će biti potrebni dani, a ne sati prije nego što bude uspostavljeno normalno elektrosnabdijevanje.

"Pričinjena je značajna materijalna šteta", istakla je Hatova za mrežu Si-Bi-Si.

"Dorijan" je prije sedam dana pogodio Bahame sa vjetrovima koji su duvali brzinom od 320 kilometara na čas ostavljajući iza sebe pustoš. Do sada je potvrđena pogibija 43 osobe.

Najčitanije