EDINBURG - Škotska je podijeljena oko pitanja da li britanski premijer Tereza Mej ima pravo da blokira održavanje drugog referenduma dok London pregovara o izlasku iz EU, rezultati su posljednjih anketa.
Rezultati ispitivanja koje je za britanski dnevnik Indipendent obavila anketna agencija "KomRes" polazuju da je 44 odsto Škota saglasno sa tim da Mejova treba da insitira da bilo kakav referendum o nezavisnosti treba da bude održan nakon što London zaključi proces izlaska iz EU.
Međutim, 48 odsto ispitanih nije saglasno sa ovim, a osam odsto se izjasnilo da ne zna.
Ispitani u Engleskoj i Velsu podržali su stav britanskog premijera jer je 60 odsto izjavilo da ima pravo da odbije održavanje drugog referenduma dok traju pregovori sa EU,a 21 odsto misli da nema pravo.
"KomRes" je ispitao 2.026 odraslih osoba, uključujući 185 u Škotskoj u periodu između 15. i 17. marta.
Škotski prvi ministar Nikola Stardžen istakla je juče da bi odbijanje Mejove da razgovara o referendumu za nezavisnost "nepopravno uništilo" ustavnu strukturu Britanije.
Stardženova je najavila da će nastaviti sa planovima za održavanje novog referenduma o nezavisnosti Škotske, što je i najavila početkom sedmice.
Analitičari navode da, iako Mejova nije direktno odbacila mogućnost održavanja referenduma, škotski nacionalisti smatraju da bi njene riječi mogle da budu podrška ostvarenju nezavisnosti jer će izgledati da Škotskoj daje instrukcije šta da radi.
Dvije strane se spore samo nekoliko dana prije nego što bi Britanija trebala da pokrene Član 50 Lisabonskog ugovora čime bi bila pokrenuta procedura Brexita.