TOKIO - Japan je obećao da će uložiti dodatne napore radi zaustavljanja opasnog curenja iz "Fukušime" nakon što je tokijska elektrodistribucija /Tepko/ izmjerila snažnu radijaciju u vodi ispod oštećene nuklearne elektrane.
Dva dana nakon što je Tokio odabran za domaćina Olimpijskih igara 2020. godine, operator elektrane objavio je da uzorci, uzeti iz bunara unutar postrojenja, pokazuju prisustvo radioaktivnih čestica, uključujući stroncijum, koji je kancerogen.
U izvještajima se navodi da Tepko smatra da je radiokativna voda iscurila iz rezervoara za skladištenje i probila se u podzemne vode, koje se ulivaju u more.
Tepko je saoptšio da je u podzemnoj vodi izmjerena radijacija jačine 3200 bekerela po litru.
Prema japanskim standardima, u kilogramu hrane dozvoljeno je najviše 100 bekerela, a u litru vode za piće najviše deset bekerela.
Stručnjaci kažu da se stroncijum, ukoliko se konzumira, taloži u kostima i može da izazove rak.
Kriza u "Fukušimi" ponovo privlači pažnju svjetske javnosti posljednjih nekoliko sedmica, u vrijeme kada se Tokio nadmetao sa Istambulom i Madridom za pravo da organizuje Olimpijske igre 2020. godine.
Tokio je udaljen oko 250 kilometara od nuklearne elektrane koja je teško oštećena u zemljotresu i cunamiju u martu 2011. godine.