PEKING - Dva mlada Tibetanca, jedan stočar i jedan stolar, zapalila su se držeći tibetansku zastavu prije nego što su u plamenu pali na ulicu u zapadnoj Kini, vidi se na vide snimku njihovog samospaljivanja koji je danas objavljen.
Jedan od mladića, koji su se zapalili juče u prefekturi Jušu u provinciji Chinghai, nastanjenoj tibetanskom manjinom, umro je, dok je drugi preživio, ali sa teškim opekotinama, javila je agencija Sinhua.
Više od 30 slučajeva samospaljivanja dogodilo se u posljednjih godinu dana u dijelovima Kine naseljenim Tibetancima, u znak protesta zbog kineske vlasti i ugrožavanja kulture i vjerskih prava te etničke grupe. Kineske vlasti su potvrdile neka, ali ne i sva samospaljivanja.
Sinhua je navela da je preminuli čovjek lokalni stočar, a preživjeli je migrant iz Aba prefekture u provinciji Sečuan, gdje takođe živi tibetanska manjina.
U saopštenju izbjegličke organizacije Kongresa mladih Tibetanaca, koji je i objavio video snimak na sajtu, kaže se da je 24 godišnji Tenzin Kedup umro, dok je povrijeđeni mladić identifikovan kao Ngavang Norfel 22 godine, prenio je AP.
Video snimak i fotografije je napravio "anonimi građanin novinar", a Radio "Slobodna Azija" sve to je postavio na Jutjubu.
Peking okrivljuje tibetanskog vjerskog vođu dalaj lamu da podstiče budiste na samospaljivanja. Dalaj lama negira te tvrdnje i kaže da su takvi postupci rezultat kineske represivne politike na Tibetu.