TALI - Spasilačke službe pokušavaju danas da stignu do najugroženijih područja u sjeveroistočnoj australijskoj državi Kvinslend, kojom je protutnjao ciklon Jasi ostavljajući pustoš za sobom.
Dvije osobe se vode kao nestale, a sudbina ljudi koji su na nedostupnom području još nije poznata.
Jedan mlađi muškarac ugušio se od pare generatora koji je pokušao da pokrene u zatvorenom prostoru.
"Ovo je tragičan gubitak života i izražavamo saučešće porodici i prijateljima mladića", izjavio je Neil Roberts, ministar za hitne intervencije države Kvinslend.
Najveća razaranja od oluje, svrstane u petu, najjaču kategoriju, u kojoj je brzina vjetra dostizala 300 kilometara na čas, pretrpjeli su gradovi Tali, Mišn Bič i Kardvel, u kojima je razrušeno na stotine kuća, kao i manja mjesta u toj oblasti.
Tačne razmjere razaranja još nisu poznate, jer sa nekim dijelovima zemlje i dalje nisu uspostavljene telefonske veze.
Najmanje 150.000 domova je bez struje, a ekipe za pružanje pomoć koriste sva raspoloživa sredstva da se probiju kroz oboreno drveće i nagomilani otpad.
Ciklon je u petak nastavio da se kreće ka unutrašnjosti, ali je mnogo slabiji i sada spada u oluje prve kategorije.