Svijet

Stabilno stanje ranjene djece

Agencije

PEKING - U stabilnom stanju je petoro djece, ranjene u petak ujutro u novom napadu - koji je izvršio jedan muškarac u obdaništu u istočnom dijelu Kine, a zatim izvršio samoubistvo.

Farmer Vang Junglej dovezao se motorom i upao u obdanište, gdje je čekićem napao i ranio troje djece, a potom se zapalio - objavila je kineska novinska agencija Sinhua. 

Prije nego što se zapalio muškarac se polio benzinom, držeći dva djeteta u rukama, ali su djecu vaspitači u posljednjem trenutku spasili, rekli su lokalni zvaničnici.

Napadač je mrtav, a povrijeđena djeca prebačena su u bolnicu i nisu u životnoj opasnosti. U ovom napadu lakše je ranjen vaspitač koji se suprotstavio napadaču.

Ovo je treći napad u posljednja tri dana, a četvrti posljednjeg mjeseca.

Juče je muškarac, naoružan nožem, povrijedio 28-oro djece i troje odraslih u obdaništu u istočnom dijelu Kine.  

U Kini je 28. aprila pogubljen Žen Minšeng (42) koji je prije mjesec dana nožem ubio osmoro djece školskog uzrasta, a istog dana nepoznati muškarac nožem je ranio 18 učenika i jednog nastavnika u osnovnoj školi na jugu Kine.

Ovi učestali napadi prouzrokovali su zabrinutost i doveli do toga da su vlasti pojačale mjere bezbjednosti pojedinih ustanova.

Škole u više provincija pojačale su mjere bezbjednosti, zabranjen je ulaz nenajavljenim posjetiocima, a pojačane su i policijske patrole i praćenje ljudi za koje se zna da imaju psihičkih problema.

Istrživanja ukazuju da je kinesko društvo posljednjih godina suočeno sa porastom kriminala i porastom broja oboljelih od mentalnih bolesti.

Prema istraživanju, obavljenom prošle godine, 173 miliona odraslih ima mentalnih problema. Od tog broja 91 odsto nikada nije dobio nikakvu profesionalnu pomoć.

Policija je danas saopštila da je 46-godišnji Ksu Jujuan, koji je juče uhapšen nakon što je ranio 28 učenika i troje odraslih u obdaništu u Điangsu, napad izvršio zbog profesionalnog i ličnog ponižavanja.

"To je bio čin osvete društvu", izjavio je Jujuan, koji je oženjen i ima odraslo dijete, objavila je agencija.

Prema prvim, juče objavljenim informacijama, Jujuan nije zaposlen, ali je nakon preliminarne istrage utvrđeno da je prije nekoliko godina otpušten iz firme; međutim on poseduje osam stanova, od kojih u četiri ima podstanare, a u dva su otvorene trgovinske radnje.

Najčitanije