Svijet

Svako deseto dijete žrtva prisilnog rada

Svako deseto dijete žrtva prisilnog rada
Foto: Ilustracija | Svako deseto dijete žrtva prisilnog rada

NJUJORK - Više od 150 miliona djece, svako deseto na svijetu, žrtve su prisilnog rada, a nastojanja da se taj broj umanji sporo daju rezultate, saopštila je Međunarodna organizacija rada (ILO).

U izvještaju ILO navodi se da skoro polovina te djece radi na opasnim poslovima, a više od jedne trećine ne ide u školu. 

Iako je broj djece koja su prisiljena da rade smanjen za 94 miliona od 2000. godine, taj proces je usporen od 2012. do 2016. godine. 

Prema procjenama ove agencije UN, ukupno 152 miliona djece, od koje 64 miliona djevojčica, žrtve su prisilnog rada. 

Više od dvije trećine njih rade na porodičnim farmama ili firmama, dok je 71 odsto svih zaposleno u poljoprivredi. 

Devet od 10 živi u Africi, Aziji i regionu Pacifika, saopštio je ILO, dok je subsaharska Afrika registrovala porast u radu djece od 2012. do 2016. godine. 

"Afrika, u kojoj je procenat djece radnika najveći i u proporcionalnom i apsolutnom smislu, i gdje je napredak blokiran, ostaje i dalje poseban prioritet", saopštio je ILO. 

U izvještaju se ukazuje na jaku vezu između djece žrtava prisilnog rada i sukoba i katastrofa koje dovode do nezaposlenosti i raseljavanja stanovništa, što djecu čini ranjivom. 

Oko jedna trećina djece žrtava prisilnog rada uzrasta od pet do 14 godina, što je oko 36 miliona, ne ide u školu.

Širom svijeta više od 40 miliona robova

Veliki broj osoba prinuđeno na rad, prisilne brakove, kao i na seksualno iskorištavanja, navode tri organizacije.

Više od 40 miliona osoba širom svijeta bilo je zatočeno kao robovi u okolnostima primoranog rada i prisilnih brakova, navodi se u prvom zajedničkom izvještaju grupa koje se bore protiv ove pojave širom svijeta, prenosi agencija Reuters.

Međunarodna organizacija rada, grupa za zaštitu ljudskih prava Walk Free Foundation i Međunarodna organizacija za migracije navode kako je 40,3 miliona žrtava modernog ropstva bilo 2016. godine te dodaju kako su ovo umjerene procjene.

Ove organizacije procjenjuju kako je 24,9 miliona radnika zarobljeno u fabrikama, na gradilištima, farmama i ribarskim brodovima te kao seksualni radnici u domovini i inostranstvu, dok je 15,4 miliona osoba u brakovima na koje nisu pristali.

'Moderno ropstvo'

Skoro tri od četiri roba su žene i djevojke, a svaka četvrta osoba u ovom istraživanju je dijete, navodi se u izvještaju i dodaje kako je moderno ropstvo najviše prisutno u Africi, potom u Aziji i na Pacifiku.

"U tvornicama gdje ovi radnici djeluju prave se neki od proizvoda koje jedemo, nosimo. Ove osobe čiste zgrade u kojima mnogi od nas žive ili rade", ističu ove tri grupe u izvještaju objavljenom u utorak i dodaju kako modernog ropstva ima u svim državama.

Ovo je prvi put da su navedene organizacije sarađivale na procjenama na planetarnoj osnovi i pozivaju na bolja radnička prava, unapređenje pomoći migrantima, djelovanju na rješavanju uzroka okova duga i boljoj identifikaciji žrtava.

U izvještaju se navodi kako je trećina od 15 miliona žrtava prinudnih brakova bila mlađa od 18 godina kada su vjenčani, a skoro polovina od njih je bila mlađa od 15 godina. Skoro sve žrtve su ženskog pola.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije