Svijet

Tajna crvene kutije kraljice Elizabete II

Tajna crvene kutije kraljice Elizabete II
Foto: Tanjug/AP/Arhiva | Tajna crvene kutije kraljice Elizabete II

LONDON - Postoji nekoliko fotografija koje su neizbrisivo povezane s britanskom monarhijom i kraljicom Elizabetom II: čuvene kraljevske krune, čuvari u Bakingemskoj palati, kraljičine crne torbice i njeni korgiji. Ipak, tu su i fotografije kraljice s čuvenom crvenom kutijom.

U pitanju je crvena kožna aktovka koja se koristi za prenošenje dnevnih depeša Vlade monarhu. Kao i mnogi elementi monarhije, neke informacije o upotrebi i istorijatu ovih kutija su dostupne, mada ne sve.

Crvene kutije za Vladine papire nisu ništa novo. Tradicija korištenja drvenih kutija prekrivenih crvenom kožom za Vladine depeše datira još od šezdesetih godina 19. vijeka. Međutim, crvene kutije nisu korištene samo za slanje informacija monarsima. Nekoliko ministara u Vladi tradicionalno bi primalo i nosilo kutije za osjetljive papire i važne infromacije.

Prema pisanju "Daily Maila", 2015. godine je počela inicijativa da se drvene kutije i štampane kopije zamijene digitalnim kopijama i pametnim telefonima, prenosi Nova.

Kraljica Elizabeta II je, međutim, i dalje nastavila da prima svoja dokumenta u crvenoj kutiji, koju su joj svakog dana isporučivali, osim dva puta godišnje  na Božić i Uskrs. 

Ove kutije sadrže važna dokumenta iz njenog kabineta i iz Ministarstva spoljnih poslova i Komonvelta, koje je kraljica pregledala u svojoj ulozi šefa države. Dok su neki dokumenti sadržali hitne informacije ili čak i njen potpis, drugi su jednostavno sadržali informacije s kojima bi monarh morao da bude upoznat u vezi s postupcima Vlade. Pojedina dokumenta su bila i važna obavještenja prije bitnih sastanaka.

Javnosti nisu baš jasni detalji o tome ko konkretno sprema kraljičine crvene kutije. Njena privatna kancelarija, kao i predstavnici Vladinih službi, brinuli su o odabiru dokumenata, uređenju i njihovom dostavljanju do kraljičinog stola.

Crvene kutije u ovom obliku postoje tek više od vijek i po. Međutim, tradicija slanja neke kutije sa dokumentima zapravo datira još od Elizabete I.

Postoje dva moguća razloga zašto je kutija crvene boje. Široko prihvaćen razlog se odnosi na princa Alberta, supruga kraljice Viktorije, za kojeg se kaže da je više volio tu boju, jer je bila korištena u redovima njegove porodice SaksKoburgGota.

Međutim, postoji škola mišljenja koja potiče iz kasnog 16. vijeka, kada je predstavnik kraljice Elizabete I Fransis Trokmorton poklonio španskom ambasadoru posebnu konstruisanu crvenu aktovku.

To se smatralo zvaničnom porukom kraljice i tako je crvena boja postala zvanična boja države.

Bez obzira na to kako su kutije nastale, one su postale jedan od najvidljivijih simbola monarhije i odnosa između monarha i Vlade.

Za ove kutije vezuje se i zanimljiva anegdota koja je predstavljena u seriji "Kruna", za koju se ne zna da li je 100 odsto istinita.

U popularnoj seriji je predstavljeno kako kralj Džordž VI, otac kraljice Elizabete II, uči kćerku kako da otvori i koristi kutiju. Nalaže joj da je otvori naopačke i da gleda dokumenta odozdo prema gore, jer oni koji stavljaju dokumenta u kutuju ponekad kriju informacije od vladara, tako što one važne zakopavaju na dno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije