Svijet

Tokio dobio prvu gradonačelnicu

Tokio dobio prvu gradonačelnicu
Tokio dobio prvu gradonačelnicu
Srna

TOKIO - Na izborima za guvernera u Tokiju glasači su izabrali Juriko Koike i ona će biti prva žena koja će obavljati tu funkciju.

Prema rezultatima izlaznih anketa objavljenih u lokalnim medijima Koike, koja je i prva žena ministar odbrane Japana, pobijedila je bivšeg birokratu Hiroja Masuda te novinara Šuntara Toriga.

"Kao novi guverner želim da postignem napredak sa administracijom metropole. Želim da, zajedno sa vama, postignem uspjeh koji ranije nije zabilježen", rekla je ona u obraćanju pristalicama.

Mediji navode da je Masuda na glasanju osvojio drugo mjesto, a Torigo na trećem.

Tokio sa svojih 13,5 miliona stanovnika suočava se sa nizom problema poput sve starijeg stanovništva, nedostatka njege i svakodnevno prisutne opasnosti od razornog zemljotresa.  

Najčitanije