Svijet

Tramp: Meksiko će platiti zid - na ovaj ili onaj način

Tramp: Meksiko će platiti zid - na ovaj ili onaj način
Foto: Arhiva | Tramp: Meksiko će platiti zid - na ovaj ili onaj način
Tanjug

VAŠINGON - Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da će Meksiko morati da plati izgradnju zida na južnoj granici SAD "na ovaj ili onaj način".

"Na ovaj ili onaj način, Meksiko će platiti zid. To može biti kroz nadoknadu. Možemo ga finansirati preko SAD, ali na kraju Meksiko će platiti za zid", poručio je Tramp na konferenciji za novinare u Bijeloj kući.

Tramp je izjavio da su SAD veoma zaštitnički nastrojene prema baltičkim zemljama i da će moći da se suoče sa bilo kakvom prijetnjom koja tamo izbije.

"Veoma smo zaštitnički nastrojeni prema tom regionu. To je sve što mogu da kažem", rekao je Tramp na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Finske Saulijem Ninistom kojeg je ugostio u Bikeloj kući.

Tramp je naglasio da SAD imaju dobre prijatelje u tom regionu, prenio je Rojters.

On je izrazio solidarnost sa Finskom protiv prijetnje od terorizma, gdje je ranije ovog mjeseca muškarac napao nožem osam osoba, ubivši dvoje u gradu Turku, dodaje AP.

Tramp je i potpisao izvršni nalog za "oživljavljanje" programa koji obezbjeđuje lokalnoj policiji nabavku dodatne vojne opreme, poput visoko kalibarskog oružja i bacača granata.

Najnovijom uredbom Tramp ukida ograničenja svog prethodnika Baraka Obame, koja su se odnosila na policijsku dostupnost kamflažnoj uniformi, pancirima, šljemovima, municiji i drugoj vrsti opreme, prenosi AP.

Promjena politike je još jedan način na koji Tramp i državni tužilac Džef Sešns "diktiraju" agendu "red i zakon", koja predviđa podršku lokalnoj policiji koja je ključna u smanjenju nasilnih zločina.

"Novi plan će obezbijediti da dobijete zaštitnu opremu neophodnu za vaš posao i šalje jaku poruku da nećemo dozvoliti da kriminalne aktivnosti, nasilje i bezakonje postanu normalni", poručio je Sešns policiji.

Sa druge strane, nevladine organizacije su izrazile zabrinutost zbog militarizacije policije ističući da će opremanje ohrabriti i podstaći konfontaciju sa policijom.

Najčitanije