VAŠINGTON - U petak, 15. marta, svijet je saznao da Sjedinjene Američke Države bombarduju ciljeve Huta u Jemenu. Novinar "Atlantica" Džefri Goldberg tvrdi da je znao da bi se to moglo dogoditi puna dva sata prije nego što se to dogodilo jer je dodan u grupu u kojoj je administracija predsjednika Donalda Trampa planirala akciju.
Goldberg tvrdi da mu je ministar odbrane Pit Hegset poslao poruku s detaljnim planovima napada tačno u 11.44 ujutro. U poruci su bili navedeni ciljevi, vrste oružja i tačno vrijeme napada.
Cijela priča počela je još u oktobru 2023., nakon što je Hamas napao jug Izraela. Iranski saveznik, militantna grupa Huti, počela je napadati izraelske ciljeve i međunarodni brodski promet kao reakciju na izraelske napade na Gazu, što je izazvalo haos u svjetskoj trgovini. Tokom 2024. administracija Džoa Bajdena nije uspjela učinkovito odgovoriti na te napade. Kad je na vlast ponovo došao Donald Tramp, obećao je oštriju reakciju.
Sve je počelo kada je Goldberg 11. marta dobio zahtjev za povezivanje na aplikaciji Signal od nekoga ko se predstavio kao Majkl Volc, Trampov savjetnik za nacionalnu sigurnost. Pretpostavljao je da bi to mogao biti pravi Volc, ali nije bio siguran.
Dva dana kasnije, našao se uključen u grupni razgovor pod nazivom "Houthi PC small group". U grupi su bili najviši američki zvaničnici: ministar odbrane, ministar vanjskih poslova, ministar finansija, direktorica obavještajnih službi i drugi visoki zvaničnici. Svi su raspravljali o predstojećem napadu na Hute, kao da je najnormalnija stvar na svijetu to raditi preko nezaštićene aplikacije i još pritom slučajno uključiti novinara.
Rasprava je trajala satima. Govorilo se o ciljevima napada, posljedicama za svjetsku trgovinu, opasnosti od rasta cijena nafte i frustraciji zbog evropskog "švercanja" - što je bio njihov izraz za to da Evropa zavisi o američkoj vojsci bez da plaća svoj dio. Neki su željeli čekati, ali većina je odlučila krenuti odmah.
U subotu, 15. marta, u 11.44 sati, Hegset je poslao grupi "TEAM UPDATE" - potvrdio je da napad kreće za dva sata i naveo detalje o tome šta će se gađati, kojim oružjem i po kojem rasporedu. Dva sata kasnije, eksplozije su odjekivale po jemenskoj prestonici Sani. Goldberg nije vjerovao da se to zaista događa.
Nakon napada, grupa je slavila. "Odlično odrađen posao!", "Bog vas blagoslovio!", "Kapa dolje svima u CENTCOM-u!" - nizale su se poruke uz američke zastave i emotikone molitve.
Goldberg je shvatio da je sve bilo stvarno. Odmah se isključio iz grupe, svjestan da će administrator to primijetiti, ali niko ga nije kontaktirao ni pitao ko je bio.
Naknadno je poslao poruke Volcu, Hegsetu i drugima s pitanjem: Da li je ovo bila stvarna grupa i jesu li znali da je unutra? Niko nije odgovorio, osim portparola Vijeća za nacionalnu sigurnost, koji je priznao da je grupa autentična i da istražuju kako se "nepoznat broj" našao u tom razgovoru.
Goldberg kaže da nikada nije vidio ovakvo kršenje sigurnosnih pravila. Signal se koristi za dogovore oko sastanaka, ali nikako za razmjenu vojnih planova. Činjenica da je američki ministar odbrane dijelio operativne detalje napada s ljudima na aplikaciji - i pritom uključio novinara - jednostavno je nevjerovatna.
Prema riječima stručnjaka za nacionalnu sigurnost, ovo bi moglo predstavljati ozbiljno kršenje zakona o čuvanju državnih tajni i postupanja s klasifikovanim informacijama. Takođe, aplikacije poput Signala nisu dopuštene za ovakve stvari. Za to postoje posebne sigurnosne sobe (SCIF), a mobiteli nisu dopušteni ni blizu takvih prostora.
Osim toga, postavlja se pitanje hoće li sve te poruke uopšte biti arhivirane, jer su bile postavljene da nestanu nakon sedmicu ili mjesec. Prema zakonima o čuvanju službenih podataka, sve komunikacije oko službenih odluka moraju se čuvati.
Ironično je što je Donald Tramp godinama zahtijevao da Hilari Klinton završi u zatvoru zbog korištenja privatnog servera za službene poslove. Sad su njegovi najbliži saradnici napravili nešto još gore - i to na aplikaciji koja bi se lako mogla hakovati.
Tramp je komentarisao slučaj i odmah optužio "Atlantic" publikaciju. "Ne znam ništa o tome. Nisam neki veliki fan 'The Atlantica'. Za mene je to časopis koji propada. Ali ne znam ništa o tome", rekao je Tramp, prenosi "Index".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.