KRAKOV - Nekadašnji zatvorenici nacističkog koncentracionog logora "Aušvic", veterani Crvene armije koji su ih oslobodili prije 65 godina i brojni svjetski zvaničnici, među kojima i izraelski premijer Benjamin Netanjahu, odali su juče počast 1,1 milionu žrtava tog logora, simbola holokausta.
Sirene "Aušvica" juče su se oglasile u 14 časova i 30 minuta kako bi obilježile početak svečanosti u nekada najvećem logoru koji su nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj tokom Drugog svjetskog rata.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun izjavio je ovim povodom da oni koji su preživjeli holokaust nose poruku sadašnjim i budućim generacijama o trijumfu ljudskog duha nad tiranijom.
"Preživjeli su dokaz da tiranija može da zavlada, ali ne može da pobijedi", navedeno je u Banovom saopštenju.
Od 1940. do 1945, približno 1,1 milion muškaraca, žena i djece, od kojih milion evropskih Jevreja, izgubilo je ondje život.
Učesnici komemoracija okupili su se ispred memorijalnog centra "Birkenau" radi jevrejske molitve za mrtve i ekumenskih molitvi, te kako bi čuli službene govore. Američki predsjednik Barak Obama je odaslao poruku, emitovanu video-vezom.
Dan oslobođenja "Aušvica" ujedno se, od 2005, obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Tim je povodom izraelski predsjednik Šimon Peres održao govor u njemačkom Bundestagu, gdje je podsjetio na milione jevrejskih žrtava i zatražio da se preživjeli nacisti privedu pravdi.
''Molim vas, učinite sve da bi ti zločinci dobili zasluženu kaznu'', rekao je Peres, koji je kao prvi izraelski predsjednik govorio na posebnoj sjednici Bundestaga na Dan sjećanja na žrtve holokausta.
Čeznem za tobom, Jevrejine
Poljsku su juče preplavili grafiti s napisom "Čeznem za tobom, Jevrejine". Projekat umjetnika Rafala Betlejovskog ima cilj da tim napisima po zidovima poljskih gradova podsjeti da su upravo poljski Jevreji davali pečat svakodnevnom, kulturnom i javnom životu širom zemlje.