Svijet

U Danskoj 80 odsto vakcinisanih, ublažavaju mjere

U Danskoj 80 odsto vakcinisanih, ublažavaju mjere
Foto: Ilustracija | U Danskoj 80 odsto vakcinisanih, ublažavaju mjere
Fena

KOPENHAGEN - Danska vlada više neće smatrati kovid-19 "kritičnom bolešću u Danskoj u širem društvenom aspektu", navodeći kao opravdanje za to visok postotak vakcinacije u toj skandinavskoj zemlji, prenosi AP.

"Epidemija je pod kontrolom. Imamo rekordno visoku stopu vakcinacije",rekao je ministar zdravlja Danske Magnus Heunicke u petak.

Dodao je da će od 10. septembra moći ukinuti neke od posebnih mjera koje su morali uvesti u borbi protiv kovid-a.

U praksi će to značiti postepeno ukidanje obaveze za vakcinacijskim potvrdama za neke velike događaje, poput koncerata i posjeta noćnim klubovima.

Danska je 1. jula uvela digitalne kovid potvrde koje su se na zahtjev morale priložiti na ulazima na gore pomenute događaje.

"Iako dobro stojimo, još uvijek nismo izašli iz epidemije. Vlada neće oklijevati u brzom djelovanju ako pandemija opet ugrozi funkcionisanje našeg društva", dodao je ministar.

Heunicke je u četvrtak rekao da je 80 odsto svih ljudi starijih od 12 godina u Danskoj vakcinisano. Vakcinacija u Danskoj se vrši na dobrovoljnoj bazi i dostupna je osobama starijim od 12 godina.

Najčitanije