BAGDAD - Oko 800 Iračana ubijeno je u avgustu, saopštile su danas UN, osuđujući talas nasilja u zemlji koji je dostigao nivo od prije 2008. godine.
Većina od 804 žrtve su civili, ubijeni u bombaškim napadima i pucnjavama iračkog ogranka Al kaide.
U istom periodu ranjeno je više od 2.000 ljudi.
Broj ljudi ubijenih prošlog mjeseca manji je od broja žrtava u julu, kada su UN saopštile da je život izgubilo 1.057 ljudi.
Nasilje u Iraku bilo je najgore 2006/2007. godine kada je broj ubijenih na mjesečnom nivou prelazio 3.000 ljudi.
Prema podacima UN, blizu 5.000 civila je ubijeno, a 12.000 je ranjeno od početka 2013. godine.
Od 2008. godine nasilje je utihnulo, a porast prihoda od nafte pomogao je u jačanju ekonomije.
Međutim, 18 mjeseci nakon povlačenja američkih trupa, bombaška kampanja se nastavlja.