MEKSIKO SITI - U dva odvojena incidenta u Meksiku ubijeno je 24 ljudi, dok je istovremeno povrijeđena 31 osoba.
Profesionalne ubice narko-bande upale su na jednu matursku zabavu u meksičkom gradu Sijudad Huaresu i ubile 69 osoba, većinom tinejdžera, te ranile 20 ljudi, javili su juče mediji u Meksiku. U drugom napadu naoružane grupe u jednom baru u sjevernomeksičkom gradu Toreonu, ubijeno je deset, uglavnom mladih, ljudi, a 11 ih je povrijeđeno, saopštili su zvaničnici.
Napadači u Sijudad Huaresu dovezli su se sportskim automobilima pred kuću u kojoj je bila zabava i otvorili vatru, objavili su listovi "El Diario" i "Reforma", pozivajući se na očevice. Sve žrtve su bile u dobi između 15 i 20 godina.
"Petnaestak napadača blokiralo je pristupne ulice nakon čega su počeli pucati ispred i po unutrašnjosti kuće", rekao je portparol vojske Enrike Tores.
Listovi su naveli i da su napadači prvo otvorili vatru na ljude ispred kuće, a zatim unutra. Tijela su ležala na ulici u krvi uz parkirane automobile, dok su zidovi u unutrašnjosti kuće u kojoj se održavala zabava bili umrljani krvlju i oštećeni od pucnjave.
Policija i zvaničnici u ovom meksičkom gradu potvrdili su pucnjavu, ali nisu željeli da daju više komentara.
Međutim, državna tužiteljka Patrisija Gonzalez je rekla da bi se napad mogao dovesti u vezu s obračunima narko-kartela.
Napad u Toreonu se dogodio samo nekoliko sati poslije masakra u Sijudad Huaresu, koji se nalazi u susjednoj državi na sjeveru Meksika, na granici prema SAD.
Prema riječima sudskih zvaničnika u Toreonu, do masakra je došlo u baru "Feri", u kojem su ubijeni i povrijeđeni uglavnom mladi ljudi, starosti između 19 i 25 godina.
Prema prvim informacijama, napad je izveden nešto poslije ponoći u nedjelju po lokalnom vremenu, kada je nekoliko ljudi naoružanih kalašnjikovima stiglo u džipovima, upalo u bar i otvorilo vatru na prisutne.
Meksiko je glavna tranzitna ruta za prenos kokaina za SAD iz Južne Amerike, glavnog proizvođača marihuane i heroina. Ta zemlja već više od tri godine vodi bitku protiv moćnih nakro-kartela, a Sijudad Huares nalazi se na glavnoj narko-ruti ka SAD. U tom gradu od oko 1,5 miliona stanovnika, na granici s američkom državom Teksas, nasilje i ubistva su svakodnevni.
U protekle tri godine u nasilju izazvanom vojnom akcijom Meksika protiv narko-bandi ubijeno je više od 17.000 ljudi.
Sijudad Huares je najkrvaviji grad u meksičkom ratu suprotstavljenih narko-bandi u vezi s tržištem i kontrolom puteva krijumčarenja droge u SAD.
Samo u ovom gradu prošle godine je ubijeno 2.500 ljudi u nasilju u vezi sa drogom.
Napadači su u protekle dvije godine najmanje sedam puta upali u klinike za liječenje ovisnika, a u dva takva napada u septembru ubijeno je 28 osoba.