NIKOZIJA - U današnjem napadu sirijske vojske na gradove Hula i Deir Ezor 52 ljudi je poginulo, a više od 100 ih je ranjeno, naveli su sirijski aktivisti za ljudska prava poslednje podatke o broju žrtava.
"Četrdeset dva civila su ubijena, a više od 100 ih je ranjeno u Deir Ezoru na istoku zemlje kada je na njih pucala vojska i pripadnici snaga bezbednosti", rekao je šef Sirijske lige za prava ljudi Abdel Karim Rihaui.
Kako je dodao, hiljade ljudi pobeglo je potom iz tog grada prema Hasaki, severno od Deir Ezora.
Snage bezbednosti ubile su još najmanje deset civila u gradu Hule, u blizini Holmsa, gde su jutros upali tenkovi i vojni transporteri i započeli vojnu akciju, tvrdi isti izvor.
Generalni sekretar Arapske lige Nabil al-Arabi pozvao je danas, u prvom obraćanju povodom sukoba u Siriji, vlasti u Damasku da "odmah" okončaju nasilje i akcije bezbednosnih snaga uperenih protiv civila.
On je ukazao i na "sve veću zabrinutost" povodom pogoršanja bezbednosne situacije u Siriji posle porasta nasilja i vojnih akcija u Hami, Dair Ezoru i drugim gradovima, navodi se u saopštenju Arapske lige.
Lider Arapske lige sastao se 13. jula u Damasku sa sirijskim predsednikom Bašarom al Asadom, a današnje saopštenje je prvo reagovanje te organizacije na dešavanja u Siriji od početka marta, kada su pokrenuti narodni protesti protiv režima te zemlje.