HOMS - Najmanje sedam ljudi je poginulo, a 20 je ranjeno u današnjoj operaciji sirijskih snaga bezbjednosti u centralnom gradu Homsu, poznatom po masovnim antirežimskim protestima, saopštili su sirijski aktivisti.
"Snage bezbjednosti otvorile su vatru tokom bezbjednosne akcije pokrenute u gradu Homsu i ubile sedam ljudi i 20 ranile", saopštili su sirijski posmatrači za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji, prenela je agencija AFP.
I Lokalni koordinacioni komiteti (LCC), koji se smatraju organizatorom antirežimskih demostracija u Siriji, takođe su potvrdili da je tokom operacije sirijskih bezbjednosnih snaga u Homsu bilo ubijenih.
LCC navodi da su snage bezbjednosti, uz podršku tenkova, ušle u Homs rano jutros, a telefoni i internet su u prekidu u mnogim dijelovima grada.
"Većina fiksnih i mobilnih telefonskih linija i internet su u prekidu. Tenkovi su ušli u zoru i počeli su da pucaju uzastopnim rafalima po kućama u Bab Tadmuru, Varša okrugu i Bab Drejbu", navodi se u saopštenju aktivista Homsa, prenela je agencija Rojters.
U saopštenju se dodaje da su trupe sirijskih snaga bezbjednosti raspoređene u djelu Bab Saba, da su se čule dvije eksplozije u okolini Al Khadera i da su zatvorili centar grada.
Tenkovi i trupe sirijskih snaga bezbjednosti ušle su u grad Homs prije četiri mjeseca i zauzeli glavni gradski trgu u pokušaju da okončaju proteste na kojima su demostranti zahtjevali uklanjanje dugogodišnjeg sirijskog predsjednika Bašara el Asada.
U protestima koji potresaju Siriju poslednjih pet mjeseci ubijeno je više od 2.200 Sirijaca.