TEGUSIGALPA - Najmanje 17 ljudi ubijeno je u sukobima suprotstavljenih kriminalnih bandi u Hondurasu, rekao je glavni tužilac Roberto Ramirez.
Pucnjava se dogodila u regionu La Moskitija, na obali Atlantskog okeana. Ova oblast je glavno tranzitno područje za kokain iz Južne Amerike za SAD. U Hondurasu je najviša stopa ubistava na svijetu, a većinom su za to krive bande i trgovina drogom.
Ramirez je rekao da je jedan od ubijenih bio vođa bande iz susjedne Nikaragve – Viktor Senteno poznat kao "El Muko".
Zamjenik ministra odbrane Hondurasa Karlos Funjez rekao je ranije da su tijelo narko bosa prebacili preko granice članovi njegove bande.
"Vojska je poslata u oblast da istraži incident", rekao je Funjez, dodajući da je riječ o sukobu bandi.
Bande Hondurasa i Nikaragve bore se za kontrolu rijetko naseljene provincije Grasijas a Dios, odakle upućuju glisere sa kokainom u SAD.
Lokalne vlasti saopštile su da bi među žrtvama moglo da bude i žena i djece.
Prema podacima vlade, više od 3.000 ljudi ubijeno je u Hondurasu u prvih šest mjeseci 2013. godine.