NJUJORK - Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija usvojio je prvu rezolucija o Bliskom istoku u posljednjih pet godina koja poziva na "intenziviranje diplomatskih napora".
Navodi se da bi se time obezbijedio "razumljiv, pravedan i trajni mir na Bliskom istoku". Američki zvaničnici su saopštili da je svrha rezolucije da podrži ciljeve razgovora o palestinskoj državi koje je pokrenula novembra 2007. godine administracija predsjednika Džordža Buša u Anapolisu.
Tekst rezolucije samo se indirektno bavi žalbama Izraelaca i Palestinaca pozivajući ih da izbjegnu "korake koji mogu podriti povjerenje ili nanijeti štetu ishodu pregovora". Prema rezoluciji, napisanoj na dvije stranice i usvojenoj sa 14 glasova "za", dok se Libija uzdržala od glasanja, izraelsko-palestinski razgovori koje su predvodile SAD su "nepovratni" (neopozivi).
Njenim usvajanjem Bušova administracija je htjela da obezbijedi pozitivne rezultate nakon izraelsko-palestinskog konflikta, ocjenjuju diplomate.
SAD i Rusija, koje su se sukobile posljednjih mjeseci u vezi s ruskom invazijom na Gruziju, napravile su zajedno nacrt ove prve rezolucije Savjeta bezbjednosti o blisko-istočnom sukobu poslije maja 2004. godine. Palestinski pregovarač Saeb Erekat je pozdravio rezoluciju i dodao da se nada da "neće biti samo pridodata arhivama drugih rezolucija koje do sada nisu bile sprovedene".
U govoru pred Savjetom bezbjednosti, američka državna sekretarka Kondoliza Rajs je ocijenila kao katastrofalnu situaciju na Bliskom istoku 2001. godine kada je Buš preuzeo dužnost od Bila Klintona.
Rajsova je izjavila da je do 2007. "svima postalo jasno da ne postoji alternativa viziji predsjednika Buša o palestinskoj državi i o državi Izrael".