Svijet

Vanredno stanje u Egiptu, demonstranti upali u ambasadu Izraela (Foto)

Vanredno stanje u Egiptu, demonstranti upali u ambasadu Izraela (Foto)
Vanredno stanje u Egiptu, demonstranti upali u ambasadu Izraela (Foto)
Srna

KAIRO - Egipatske vlasti proglasile su vanredno stanje usljed nereda na kairskim ulicama nakon upada u izraelsku Ambasadu.

Snage bezbjednosti upotrijebile su suzavac protiv demonstranata, koji su odgovorili bombama i kamenjem.

Kako prenosi agencija Frans pres u neredima u Egiptu jedna osoba umrla je od srčanog udara, a 448 ljudi je povrijeđeno.

Jedan izraelski zvaničnik rekao je mreži Bi-Bi-Si da je šest članova osoblja ambasade bilo blokirano unutar zgrade i da su ih na kraju oslobodili egipatski komandosi.

On je ove nerede opisao kao "težak udarac mirovnim naporima između Izraela i Egipta". Egipat i Jordan su jedine arapske zemlje koje su sklopile mirovni sporazum sa Izraelom.

Antiizraelska osjećanja u porastu su u Egiptu nakon što su izraelski vojnici ubili pet egipatskih policajaca u incidentu na granici 18. avgusta.

Egipatska državna agencija Mena javila je da je 448 ljudi povrijeđeno u sukobima između petka i subote.

Uzvikujući "Podigni visoko svoju glavu, ti si Egipćanin" demonstranti su probili zid oko zgrade ambasade.

Državna televizija javila je, pozivajući se na zvaničnika Ministarstva unutrašnjih poslova, da "strani elementi" stoje iza nasilja u Egiptu.

Izraelski ambasador Jicak Levanon, njegova porodica i drugo osoblje ambasade evakuisani su iz Egipta vojnim avionom, javila je egipatska državna televizija, dok agencija Rojters javlja da je izraelski konzul još uvijek u Kairu.

Stotine demonstranata i dalje su u blizini ambasade i na ulicama pale gume, a Bi-Bi-Si javlja da se čuje pucnjava dok policija pokušava da rastjera demonstrante.

Već nekoliko sedmica ispred izraelske Ambasade traju protesti usljed pogoršavanja odnosa dvije zemlje.

Neredi su počeli nakon molitvi u petak kada se hiljade ljudi okupilo na trgu Tahrir u Kairu, zahtjevajući brže političke reforme nakon zbacivanja bivšeg predsjednika Hosnija Mubaraka u februaru.

Kasnije je stotine demonstranata krenulo prema izraelskoj Ambasadi. Oni su uništili zid oko zgrade, prije nego je grupa od oko njih 30 upala u prostorije i počela da baca papire i dokumentra kroz prozor. Za sada nije poznata sadržina tih dokumenata.

Iako je u početku stajala po strani policija je kasnije upotrijebila suzavac protiv demonstranata, a nekoliko vozila je zapaljeno.

Egipatska televizija objavila je rano jutros snimke na kojima se vide demonstranti kako bacaju zapaljive bombe na policijska vozila. U oblasti su čunju pucnji, ali nije jasno ko otvara vatru.

Prema nekim izvještajima demonstranti su upali i u obližnju policijsku stanicu.

Izraelski ministar odbrane Ehud Barak zatražio je od pomoć od američkog kolege Liona Panete i "zaštitu ambasade od demonstranata".

Američki predsjednik Barak Obama apelovao je na vlasti Egipta da zaštite ambasadu nakon što je Izrael zatražio pomoć od Vašingtona, saopšteno je iz Bijele kuće.

Egipatski premijer Esam Šaraf sazvao je hitan sastanak vlade dok su snage bezbjednosti u pripravnosti.

Najčitanije