Svijet

Vatikan: Potpune zaštite od prisluškivanja nema

Vatikan: Potpune zaštite od prisluškivanja nema
Vatikan: Potpune zaštite od prisluškivanja nema
Agencije

VATIKAN - Tehničke službe Vatikana provjerile su sve mogućnosti prisluškivanja u Sikstinskoj kapeli, u kojoj se obavlja izbor pape, ali i u manastirskom kompleksu Svete Marte, gdje kardinali noćivaju, javlja Vjerska informativna agencija (VIA).

Provjereni su pod, ramovi sa slikama, a računalo se i s mogućnošću da se "bubice" instaliraju i u smartfonu.

Italijanskim medijima je ekspert za prisluskivanje Frančesko Polimeni objasnio da ima puno mjesta u Sikstinskoj kapeli gdje se mogu instalirati razni uređaju. Osim poda, on navodi stolice, ali i klupe na kojima se klečeći moli, a može se prisluškivati i preko infracrvenih zraka.

U Italiji je veoma jednostavno nabaviti tehniku za prisluškivanje. Tehnika je od 2005, kada je posljednji put biran papa, veoma

napredovala. "Bubice" su danas veličine samo 0,8 milimetara, mogu se sakriti i u kocki sećera, istice Polimeni. Međutim, po njemu, i tehnika zaštite je veoma uznapredovala.

Stručnjaci smatraju da se protiv "bubica" i ne moze zaštititi, dok se moze efikasno djelovati u vezi s mobilnim telefonima, tajnim kamerama, WLAN-om, Bluetooth-om, bežicnom telefonijom, ako se znaju frekvencije.

Polimeni smatra da Vatikan ima odličan sistem zaštite od prisluškivanja, "možda bolji od SAD", ali ističe da potpune sigurnosti nema.

Najčitanije