MOSKVA - Ruska policija objavila je da je tijekom jučerašnje gej parade u Moskvi ukupno uhapšeno 40-ak osoba, ali nisu objavili radi li se o učesnicima parade ili demonstrantima koji su protestvovali protiv njezina održavanja.
Subotnja gej parada jedna je od rijetkih dozvoljenih parada ove vrste u Moskvi, a sve dosadašnje vlasti su jednostavno zabranile. Ni jučerašnja parada u Moskvi nije prošla bez incidenata.
Brojni neonacionalisti i protivnici boraca za prava homoseksualaca okupili su se kako bi verbalno te paradajizom gađali učesnike parade.
Portparol moskovske policije Anatoli Lastovetski izjavio je da je uhapšeno 40-ak osoba te da još uvijek utvrđuju radi li se u učesnicima parade ili nezadovoljnim građanima koji su došli protiv nje protestvovati.