Svijet

Vojnik sjekao prste mrtvim talibanima

Vojnik sjekao prste mrtvim talibanima
Vojnik sjekao prste mrtvim talibanima
Agencije

LONDON - Britansko Ministarstvo odbrane saopštilo je juče da je pokrenuta istraga o tvrdnjama da je pripadnik britanskih oružanih snaga sjekao prste ubijenim talibanima i čuvao ih kao suvenir.

Britanska medijska kuća BBC navodi da su optužbe najvjerovatnije upućene protiv vojnika iz jedinice "Argil i Saderlend hajlenders", koja je stacionirana u Avganistanu.

Ova jedinica bila je raspoređena u provinciji Helmand od septembra 2010. godine do aprila ove godine sa zadatkom da obučava avganistansku policiju. Vojnici iz ove jedinice su iz Škotske, ali su stacionirani u Kenterberiju u oblasti Kent.

"Ovo su vrlo ozbiljne optužbe i bilo bi neozbiljno od nas da to komentarišemo u ovoj fazi. Istraga je još u toku", kazala je porparol Ministarstva, koja nije htjela reći da li je "kolekcionar" suspendovan sa dužnosti.

Ovo nije prvi put da je neki britanski vojnik optužen za sakaćenje neprijatelja. U julu prošle godine jedan Gurka vojnik, odnosno nepalski borac u redovima britanske vojske, vraćen je u Veliku Britaniju nakon što je odsjekao glavu poginulom talibanskom komandantu. On je tvrdio da je to učinio jer je njegovoj jedinici bilo poručeno da moraju dokazati da su ubili pravu osobu.

Najčitanije