SEUL - Vojnik Sjeverne Koreje ubio je dva oficira i prebjegao preko dobro čuvane granice u Južnu Koreju, koja je odmah nakon toga pojačala bezbjednost na granici, rekli su zvaničnici.
Vojnik je ubio dva oficira iz svoje jedinice prije nego je prešao zapadnu stranu demilitarizovane zone oko podne po lokalnom vremenu, rekao je neimenovani zvaničnik Ministarstva odbrane, pozivajući se na izjavu vojnika koga je preuzela straža Južne Koreje.
On je rekao da je vojnik koristio megafon kako bi stavio do znanja graničarima Južne Koreje da želi da prebjegne nakon ubistva.
Neimenovani zvaničnik rekao je da je motiv prebjega nejasan.
Nije primjećeno neuobičajeno kretanje vojske na strani Sjeverne Koreje nakon incidenta, ali je Južna Koreja odmah naložila svojim pograničnim trupama da pojačaju straže, rekao je zvaničnik generalštaba Južne Koreje.
Za sada nema komentara medija Sjeverne Koreje.
Prebjezi preko kopnene granice su rijetki, iako ljudi iz Sjeverne Koreje povremeno čamcima prelaze na stranu Juga.
Prošle godine, civil Sjeverne Koreje prebjegao je na Jug preko kopnene granice, a posljednji put kada je to uradio jedan vojnik bilo 2010.
Veliki broj stanovnika Sjeverne Koreje, koji bježe iz svoje zemlje, putuju preko Kine i jugoistočne Azije prije nego dođu do Juga.
Više od 24.000 stanovnika Južne Koreje došlo je na stranu Juga od Korejskog rata 1950-53. godine, koji je okončan prekidom vatre, ali ne i mirovnim sporazumom.