Svijet

Zbog terorizma i izbjeglica EU sve bliže ukidanju Šengena

Zbog terorizma i izbjeglica EU sve bliže ukidanju Šengena
Zbog terorizma i izbjeglica EU sve bliže ukidanju Šengena
N.N.

BRISEL - U petak spriječeni pokolj u brzom vozu "Thalys" iz Pariza prema Briselu i Amsterdamu, gdje je nekolicina putnika uspjela savladati i razoružati teško naoružanog 25-godišnjeg Marokanca Ajuba el-Kazanija, više nego ikada doveo je u opasnost opstanak načela slobode kretanja unutar tzv. Šengenske zone.

Upravo u vrijeme kada je francuski predsjednik Fransoa Oland odlikovao dva Amerikanca i jednog Britanca najvišim francuskim odlikovanjem za hrabrost kojom su spasili mnoge živote, u Briselu se rasplamsala rasprava o suspenziji Šengena ili o uvođenju jačih kontrola ili na granicama ili pri ulasku u vozove.

Čak i belgijski premijer Šarl Mišel, koji je do sada bio jedan od najžešćih protivnika bilo kakvog preispitivanja Šengena, sada priznaje da sloboda kretanja, koju koriste i teroristi, utiče na porast opasnosti od terorizma.

Kazani je, prema pisanju belgijskih medija, zadnju godinu proveo u Belgiji, a upravo je u Briselu i nabavio kalašnjikov te se u istom gradu i ušao u voz.

Iz Evropske komisije su juče poručili da su "sloboda kretanja i Šengen nepovratni te se o njima ne može pregovarati".

Među mjerama je, kažu u Komisiji, i mogućnost privremene suspenzije Šengena i uvođenje graničnih kontrola putnika najduže 30 dana ako se dokaže da jedna država za to ima razloga ili uvođenje sistematskijih kontrola identiteta putnika, ali pod uslovom da to ne bude isto kao granična kontrola.

Nakon što su zapadne države, uključujući i one iz Evropske unije, uspjele pojačati bezbjednosne mjere na aerodromima i u avionima, sada je prevoz željeznicom postao cilj teroristima i ranjiva mreža za sigurnost putnika. Terorizam i imigraciju građani EU, prema anketama, sada identifikuju kao najveći problem, daleko veći od ekonomskih problema i nezaposlenosti.

Glavni cilj željeznica

Prijetnje terorista i prepirke između država članica o zbrinjavanju migranata ozbiljno su doveli u pitanje opstanak režima slobodnog kretanja unutar EU.

Evropska komisija će najesen predložiti mjere za veću bezbjednost u željezničkom saobraćaju, za šta članice donedavno nisu bile previše zainteresovane. No, u Komisiji ističu da neće dopustiti bilo kakve ideje o suspenziji Šengena.

Ipak, ako se među državama članicama poveća podrška toj ideji, Komisija neće moći spriječiti povratak kontrole na granicama unutar EU.

Najčitanije