ŽENEVA - Bolnice, zdravstveni radnici i ekipe Hitne pomoći sve su češće meta napada u nemirnim područjima, od Libije do Somalije, zbog čega milioni ljudi ne dobijaju potrebnu pomoć, saopštio je danas Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK).
Ova nezavisna humanitarna agencija pozvala je na obustavu smrtonosnih napada na zdravstvene ustanove i njihovo osoblje.
"Bolnice u Šri Lanki i Somaliji se granatiraju, u Libiji se puca na kola Hitne pomoći, bolničari su ubijeni i ranjeni u Kolumbiji, a u Avganistanu na kontrolnim punktovima moraju da provedu sate u vozilima", rekao je na konferenciji za novinare generalni direktor MKCK Iv Dakor.
On je dodao da se ljudi sve više navikavaju na ovakve događaje i da napadi na zdravstvene ustanove i njihove radnike postaju "normalan dio oružanog sukoba".
MKCK je u novom izvještaju dokumentovao 665 incidenata od 2008. do početka 2011. godine u 16 zemalja. Ovi događaji poremetili su pružanje zdravstvenih usluga, a mnogi napadi predstavljaju kršenje međunarodnog humanitarnog prava.
U napadima je poginulo ukupno 1 834 osoba, među kojima je bilo 159 zdravstvenih radnika. U izvještaju se navodi da je ovo samo "vrh ledenog brijega".
U ovom periodu oteto je 128 zdravstvenih radnika i oštećena 32 vozila Hitne pomoći.
Istraživači MKCK napominju da zbog ovih događaja ranjenici i bolesnici ostaju uskraćeni za neophodnu pomoć.
Ljekari i medicinske sestre zbog nasilja daju otkaze, a bolnice ostaju bez lijekova i goriva, zbog čega su u nekim zemljama potpuno obustavljeni programi vakcinacije.