KIJEV - Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski saopštio je danas da je razgovarao telefonom sa specijalnim američkim izaslanikom Stivom Vitkofom i zetom američkog predsjednika Džaredom Kušnerom o okončanju rata u Ukrajini.
Zelenski je naveo da su u razgovoru učestvovali i sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Rustem Umerov i načelnik Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Andrej Gnatov.
Prijetnje i kraj krvoprolića
"Obratili smo pažnju na mnoge aspekte i razgovarali smo o ključnim stvarima koje bi mogle da garantuju kraj krvoprolića i otklone prijetnju od treće ruske invazije, kao i prijetnju da Rusija ne ispuni svoja obećanja, kao što se dešavalo više puta u prošlosti", naveo je Zelenski na Telegramu.
On je naglasio da je Ukrajina odlučna da nastavi "iskrenu saradnju" sa Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se zaista uspostavio mir.
"Hvala predsjedniku SAD"
"Dogovorili smo se o sljedećim koracima, formatima za razgovore sa Amerikom. Hvala predsjedniku SAD Donaldu Trampu na tako intenzivnom pristupu pregovorima", navodi se u objavi.
Zelenski je dodao da čeka Umerova i generala Hnatova sa detaljnim izvještajem, budući da "ne može o svemu da se razgovara telefonom".
"Moramo detaljno da sarađujemo sa timovima na idejama i prijedlozima. Naš pristup je da sve mora da funkcioniše, svaka stvar je važna za mir, bezbjednost i obnovu", zaključio je ukrajinski lider.
Novi plan za okončanje rata u Ukrajini
SAD su u novembru predstavile novi plan za okončanje rata u Ukrajini. Dokument se sastojao od 28 tačaka, ali je bio koristan za rusku stranu, u vezi sa čime Ukrajina i SAD već dvije nedjelje rade na prilagođavanju dokumenta.
U međuvremenu, 2. decembra, Vitkof i Kušner su u Moskvi razgovarali sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o već finalizovanom dokumentu.
Nekoliko dana kasnije, ruski predsjednik je saopštio da je odbacio neke od američkih mirovnih prijedloga, a takođe je rekao da dokument sada ima 27 tačaka i da je podijeljen u 4 "paketa", dok je Zelenski ranije rekao da je nakon konsultacija između američke i ukrajinske delegacije dokument smanjen na 20 tačaka.
Prema pisanju Njujork tajmsa, jedan od "paketa" se tiče ukrajinskog suvereniteta, naime – ograničenja veličine ukrajinskih oružanih snaga i dometa raketa.
Drugi "paketi" se bave teritorijalnim ustupcima, ekonomskom saradnjom između Sjedinjenih Država i Rusije nakon rata, kao i širim bezbjednosnim pitanjima.
Nakon sastanka u Kremlju, nastavljene su konsultacije između Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država su nastavljene.
Umerov je u petak rekao da su se strane dogovorile o okviru bezbjednosnih sporazuma i razgovarale o neophodnim sredstvima odvraćanja kako bi se osigurao trajni mir.
Zelenski putuje u London
Zelenski će u ponedeljak otputovati u London, gdje će sa britanskim premijerom Kirom Starmerom, francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom i njemačkim kancelarom Fridrihom Mercom razgovarati o tekućim pregovorima između delegacija SAD i Ukrajine o mirovnom planu.