Svijet

Žene golim grudima brane Juliju Timošenko (Foto)

Žene golim grudima brane Juliju Timošenko (Foto)
Žene golim grudima brane Juliju Timošenko (Foto)
N.N.

KIJEV - Ukrajinska organizacija za zaštitu prava žena "Femen" iskazala je na svoj način protest zbog suđenja bivšem premijeru Juliji Timošenko kada su se dvije aktivistkinje ispred sudnice popele na "policijsku maricu" i skinule gornji dio odjeće.

Postupak članica organizacije, čiji aktivisti redovno u javnosti protestuju u toplesu radi skretanja pažnje na razne probleme, iznenadio je veliki broj policajaca, koji su pazili na obližnji miting pristalica Julije Timošenko.

Žene su se popele na krov vozila nedaleko od sudnice u centralnom dijelu Kijeva, skinule bluze izazivajući policajce i političare, koji, prema njihovom mišljenju treba da budu u "policijskoj marici".

"Ovo vozilo rezervisano je za bandite i prijava je otvorena", uzvikivale su one sa vozila prije nego što su se policajci popeli i spustili ih na zemlju.

Njihov protest donio je blago olakšanje suđenju Juliji Timošenko, koja je optužena za zloupotrebu položaja zbog potpisivanja ugovora za isporuku gasa iz Rusije 2009. godine kada je bila na funkciji premijera.

Portparol gradske policije u Kijevu rekao je da su dvije mlade žene optužene za "huliganstvo". Prema njegovim riječima, biće im dato verbalno upozorenje ili izrečena novčana kazna.

Najčitanije