BERLIN - Njemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel upozorio je danas da se svijet suočava sa novom fazom nuklearnog naoružanja i da se nalazi usred "hladnog rata dva".
U intervjuu za njemački dnevnik "Bild" Gabrijel je govorio o novom "ledenom dobu" između Zapada i Rusije, te opasnosti pošto obje strane rade na poboljšanju svog naoružanja.
Prema njegovom mišljenju, Njemačka treba da osudi ove poteze.
Na novinarsko pitanje da ocijeni ko je najgori od tri lidera - turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan, američki predsjednik Donald Tramp i ruski predsjednik Vladimir Putin, Gabrijel je odgovorio da im je zajednička pažnja prema moći kao način za sticanje poštovanja.
"Oni svijet vide kao arenu, poprište. To je opasan razvoj situacije", smatra Gabrijel.
Gabrijel je podržao kandidaturu svog stranačkog kolege iz Socijalne partije /SPD/ Martina Šulca za kancelara. Izbori u Njemačkoj zakazani su za 24. septembar.