Svijet

Island odlučio: Zaustavljen povratak pregovorima sa EU

Island odlučio: Zaustavljen povratak pregovorima sa EU
Foto: Pixnio | Island odlučio: Zaustavljen povratak pregovorima sa EU
Aleksandar Saradžić

REJKJAVIK - Građani Islanda odbacili su na referendumu prijedlog da zemlja ponovo pokrene pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, a prema konačnim rezultatima koje je objavio javni servis RUV, protiv je glasalo 52.8 odsto birača, dok je 47.2 odsto podržalo nastavak procesa.

Posljednji glasovi iz jugozapadne izborne jedinice objavljeni su u nedjelju u 10.00 časova po lokalnom vremenu i potvrdili su tijesnu većinu na nacionalnom nivou protiv ponovnog otvaranja pregovora sa Briselom.

Rejkjavik bio za nastavak pregovora

Rezultati su pokazali velike regionalne razlike, pa je nastavak pregovora podržalo 57.5 odsto birača u sjevernoj izbornoj jedinici Rejkjavika i 54.5 odsto u južnoj. 

Još pročitajte:

Island pred velikom odlukom: EU ponovo na stolu

U svim ostalim izbornim jedinicama većina je glasala protiv - 62.9 odsto na sjeverozapadu, 61.2 odsto na sjeveroistoku, 60 odsto na jugu i 53 odsto na jugozapadu zemlje.

Građani nisu odlučivali o ulasku u EU

Islanđani su na birališta izašli u subotu kako bi odlučili da li žele ponovno pokretanje pristupnih pregovora sa Evropskom unijom, koji su zamrznuti prije više od decenije. 

Referendum se nije odnosio na samo članstvo Islanda u EU, već bi pobjeda opcije "da" dala vladi mandat da nastavi pregovore sa Briselom, navodi aa.

Za članstvo bi bio potreban novi referendum

Čak i da su pregovori ponovo pokrenuti i završeni sporazumom o pristupanju, konačnu odluku o eventualnom ulasku Islanda u Evropsku uniju građani bi morali da donesu na još jednom referendumu. 

Konačan rezultat sada znači da pristupni pregovori, koji su obustavljeni prije više od deset godina, neće biti obnovljeni na osnovu ovog referenduma.

Najčitanije