Katar i Japan u finalu azijskog fudbalskog prvenstva

​U finalu azijskog fudbalskog prvenstva sastaće se reprezentacije Katara i Japana.

Nakon što je u prvom polufinalu u ponedjeljak Japan bio bolji od Irana 3:0, u utorak je Katar s visokih 4:0 pobijedio domaćina Ujedinjene Arapske Emirate.

Katar je nakon prvih 45 minuta igre imao vodstvo 2:0 zahvaljujući golovima Boualema Khoukhija u 22. i Almoeza Alija u 37. minuti, a u nastavku su još dva gola zabili Hasan Al Haydos u 80. minuti i Hamid Ismail u sudačkoj nadoknadi.

Bila je to peta uzastopna pobjeda Katara na prvenstvu uz gol-razliku 16:0. Za tu reprezentaciju bit će to prvi nastup u finalu kontinentalnog prvenstva, dok će Japan u svom petom finalu tražiti peti naslov azijskog prvaka.

Finale se igra 1. Februara u Abu Dhabiju.