Kvalifikacije za EP: Sjajni "Zmajevi" lako savladali Islanđane

​ZENICA - Fudbalska reprezentacija BiH savladala je na Bilinom polju u Zenici selekciju Islanda sa 3-0 na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u fudbalu, koje se 2024. godine igra u Njemačkoj.

Golove za BiH postigli su Rade Krunić, koji je dva puta matirao islanskog golmana Runarsona, te Amar Dedić.

Od samog početka utakmice "Zmajevi" su Skandinavcima dali do znanja da ih u ovoj utakmici interesuje samo pobjeda.

U prvih deset minuta fudbaleri BiH, koje sa klupe predvodi legendarni Faruk Hadžibegić imali su dvije dobre prilike.

Ta inicijativa je krunisana u 14. minuti.

Amar Dedić je uputio centaršut ka Smailu Prevljaku, koji je pokušao da je primiri, ali je lopta nakon toga stigla do Krunića, koji se okrenuo i uputio udarac koji je završio iza leđa golmana Islanda.

To je dalo vjetar u leđa bh. fudbalerima koji su nastavili sa napadima ka golu Islanda.

Pritisak je urodio plodom u 40. minuti, kada je po drugi put pogodio Krunić. Akcija slična kao i prilikom prvog gola. Dedić je prošao po desnoj strani, uputio solidan centaršut, koji je uspio primiti Smail Prevljak. Njegov udarac je blokirao jedan od odbrambenih fudbalera Islanda, a na odbijenu loptu natrčao je fudbaler Milana i sjajno je poslao u same rašlje.

Sa rezultatom 2-0 otišlo se na pauzu.

U drugom poluvremenu ista slika. Ređali su se napadi BiH, a potvrda odlične igre stigla je u 63. minuti, kada je večeras sjajni Amar Dedić postigao pogodak.

Fudbaler Salzburga primio je loptu po desnoj strani, sam krenuo ka šesnaestercu Islanđana, otvorio prostor za udarac i preciznim šutem sa oko dvadesetak metara savladao Runara Aleksa Runarsona.

Do kraja utakmica vodila se većinom borba na sredini terena, a Islanđani su nekoliko puta pokušali da ugroze gol Ibrahima Šehića, ali im to nije pošlo za rukom.

Zmajevi su ubjedljivom i sigurnom igrom tokom svih 90 minuta pokazali da im je cilj da se po prvi put u istoriji plasiraju na završni turnir Evropskog prvenstva, a na kome će, pored domaćina Njemačke biti još 23 reprezentacije.

Treba reći i da je u okviru ove kvalifikacione grupe Portugal kao domaćin očekivano ubjedljivo savladao Lihtenštajn 4-0 (u strijelce se upisao i Kristijano Ronaldo), dok su Slovačka i Luksemburg podijelili bodove, bilo je 0-0.

Reprezentacije iz ove grupe novi mečevi očekuju već za 3 dana (nedjelja 26. mart).

Selekcija BiH gostuje Slovačkoj u Bratislavi, Island će na noge Lihtenštajnu, dok će prvi favorit grupe Portugal gostovati u Luksemburgu.

Osim grupe u kojoj je BiH, kvalifikacioni mečevi počeli su i u drugim grupama.